Złamanie kości udowej
- Nauka i doskonalenie chodu
- Działanie przeciwbólowe
- Przygotowanie Pacjenta do samodzielnego funkcjonowania
- Opieka poszpitalna
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Jak wygląda złamanie kości udowej u osób starszych i jakie są jego najczęstsze przyczyny?
Złamanie kości udowej może występować w różnych formach, w zależności od miejsca i rodzaju urazu, jako:
- Złamanie trzonu kości udowej – jest to najczęstszy typ złamania, który występuje w środkowej części kości udowej.
- Złamanie szyjki kości udowej – dotyczy górnej części kości, blisko stawu biodrowego. Jest to częste u osób starszych z osteoporozą.
- Złamanie krętarzowe – występuje w górnej części kości udowej, w okolicach krętarza większego i mniejszego.
Jak przebiega proces rehabilitacji po złamaniu kości udowej?
Rehabilitacja po złamaniu kości udowej jest kluczowym elementem powrotu pacjenta do pełnej sprawności. Podejmowane działania uzależnione są zawsze od typu złamania oraz zastosowanego sposobu leczenia – rodzaju zespolenia kości. Co ważne, cały proces rehabilitacyjny rozpoczyna się już w pierwszej dobie po zabiegu operacyjnym i trwa on do momentu odzyskania przez pacjenta sprawności i samodzielności. W naszym ośrodku rehabilitacji Comfort Life wprowadzamy indywidualny program usprawniania dostosowany do możliwości pacjenta, a ramy czasowe jego poszczególnych etapów zależą od uzyskiwanych przez pacjenta rezultatów ćwiczeń.
Miarą naszej skuteczności i zaangażowania są pozytywne opinie Pacjentów i Rodzin Pacjentów.
Podczas pobytu Pacjenta w naszym ośrodku skupiamy się na :
- nauce i doskonaleniu chodu
- działaniu przeciwbólowym
- poprawie koordynacji ruchowej
- przygotowaniu Pacjenta do samodzielnego funkcjonowania w warunkach domowych
Zindywidualizowany proces jakim jest złamanie kości udowej rehabilitacja obejmuje kilka zasadniczych etapów. W początkowym okresie konieczna jest stabilizacja złamania, a niezbędna może okazać się operacja zespolenia kości za pomocą metalowych płytek, gwoździ czy poprzez wstawienie endoprotezy. Zaraz po opuszczeniu szpitala prowadzona jest rehabilitacja zmierzająca do nauki i doskonalenia chodu, poprawy koordynacji ruchowej oraz przygotowania pacjenta do samodzielnego funkcjonowania w warunkach domowych. Wykonywane są z pacjentem ćwiczenia izometryczne, przeciwzakrzepowe, wzmacniające siłę mięśniową, pionizacja, a także ćwiczenia oddechowe. Prowadzone są również działania o charakterze przeciwbólowym. Wraz ze wzrostem siły mięśniowej zwiększana jest intensywność ćwiczeń, a także wprowadzane są stopniowo obciążenia, które stymulują proces gojenia kości i przywracają funkcje kończyn. Wykonywane są ćwiczenia czynne stawu biodrowego, ale także kolanowego i skokowego, jak również są przeprowadzane ćwiczenia ogólnorozwojowe.
Dlaczego warto podjąć rehabilitację po złamaniu kości udowej w Comfort Life?
Złamanie trzonu kości udowej rehabilitacja, dla bezpieczeństwa pacjenta i jego powrotu do pełnej sprawności, powinna być prowadzona pod nadzorem doświadczonych fizjoterapeutów oraz lekarza rehabilitacji, uwzględniając stan pacjenta wraz z jego ewentualnymi ograniczeniami. Indywidualnie ustalamy plan rehabilitacji, który modyfikujemy wraz ze zwiększaniem się możliwości pacjenta i poprawą jego stanu zdrowia.
W naszym ośrodku, do rehabilitacji osób po złamaniu kości udowej wykorzystujemy nowoczesne urządzenia takie, jak stół do pionizacji, parapodium statyczne, nowej generacji szyna CPM, systemy bezpiecznego odciążenia takie jak Balancer System, Levi Active i Pragma Pro, system sufitowy o długości 30 m do nauki i doskonalenia chodu bez ryzyka upadku, bieżnia rehabilitacyjna z systemem odciążenia pacjenta, a także tor do nauki chodzenia i schody rehabilitacyjne regulowane elektronicznie.