Obrzęki kończyn po udarze mózgu to częsty problem, z którym borykają się pacjenci w okresie rekonwalescencji. Mogą one znacznie utrudniać proces powrotu do zdrowia, a także wpływać na komfort życia pacjenta. Najczęściej pojawiającym się typem obrzęku jest obrzęk ręki po udarze.
Czym jest obrzęk kończyn i jakie są jego przyczyny?
Obrzęk jest nagromadzeniem nadmiernej ilości płynu w tkankach organizmu, przejawiający się w postaci widocznego zwiększenia objętości danej części ciała, w szczególności zaś kończyn. W ich przypadku obrzęk przejawia się w formie opuchlizny stóp, kostek, łydek lub jako opuchnięta dłoń po udarze. Objawami, oprócz zwiększonej objętości danego miejsca, są także ból i sztywność stawów, utrudniające poruszanie się i wykonywanie codziennych czynności, jak również ograniczenia zakresu ruchu zajętej kończyny, dodatkowo utrudniające rehabilitację.
Dlaczego puchnie ręka po udarze? Przyczyny wystąpienia takich obrzęków mogą być różne, a do najczęstszych zaliczyć należy zaburzenia mikrokrążenia wywołane nieprawidłowym przepływem krwi w kończynie, który został zaburzony w wyniku uszkodzenia mózgu przez udar. Również unieruchomienie oraz brak aktywności fizycznej w uszkodzonej kończynie sprzyja gromadzeniu się płynów, czego efektem jest np. obrzęk limfatyczny ręki po udarze. Także niewłaściwa pozycja kończyny może powodować obrzęki w wyniku zaburzenia przepływu krwi i limfy. Do innych przyczyn powstawania obrzęków kończyn po udarze zalicza się także osłabienie mięśni, szczególnie mięśni nóg, co z kolei ogranicza ich zdolność do pompowania krwi z powrotem do serca. Obrzęki mogą być też spowodowane poważnym powikłaniem, jakim jest zakrzepica żył głębokich, wymagająca szybkiej interwencji medycznej.
Co na obrzęki po udarze?
Dla zredukowania, a w efekcie likwidacji poudarowych obrzęków kończyn konieczne jest stosowanie odpowiednich metod leczenia oraz wykonywanie zaleceń wspomagających ten proces. Stosowana jest odzież uciskowa w formie specjalnych rękawów mogących pomóc w zmniejszeniu obrzęku ręki po udarze poprzez poprawę przepływu krwi i limfy. Zalecane w przypadku obrzęku ręki po udarze są również ćwiczenia bilateralne, czyli wykonywaneobiema rękami jednocześnie, dla poprawy krążenia oraz zmniejszenia obrzęku. Skuteczną metodą w walce z obrzękami kończyn po udarze jest również laseroterapia, która nie tylkostymuluje mikrokrążenie, ale również redukuje stan zapalny. Pomocna jest również akupresura, a także kinesiotaping polegający na naklejaniu specjalnych taśm na skórę w celu poprawy krążenia i zmniejszenia obrzęku.
Sposobem na niwelowanie obrzęków poudarowych jest też wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, jak podnoszenie kończyn, a także leżenie z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca, ułatwiające odpływ nagromadzonej krwi i płynów. Dla samego leczenia, ale również zapobiegania obrzękom niezbędna jest regularna aktywność fizyczna osób po udarze mózgu, a w szczególności wykonywanie takich ćwiczeń, jak delikatne zginanie i prostowanie nóg.
Czy można uniknąć obrzęków kończyn po udarze?
Uniknięcie sytuacji, w której jest spuchnięta noga po udarze czy spuchnięta ręka po udarze mózgu jest możliwe, ale warunkiem jest rehabilitacja, a dokładnie – wczesna mobilizacja pacjenta i wykonywanie nawet najprostszych, drobnych ruchów, jak np. zginanie palców u stóp. Zanim pacjent przejdzie do wykonywania ćwiczeń czynnych, ważne jest wykonywanie z pomocą terapeuty ćwiczeń biernych. Dodatkowym wsparciem aby dłoń po udarze nie miała obrzęków będą ćwiczenia oddechowe poprawiające cyrkulację krwi i limfy w organizmie pacjenta. Niewątpliwie kluczowe w zapobieganiu powikłaniom po udarze, takim jak np. zakrzepica, są regularne wizyty kontrolne i monitorowanie stanu zdrowia.
Obrzęki kończyn po udarze mogą znacząco wpływać na jakość życia pacjenta oraz proces jego rehabilitacji. Zrozumienie przyczyn ich powstawania oraz zastosowanie odpowiednich metod leczenia i zapobiegania może pomóc w ich skutecznym łagodzeniu, przy czym kluczowe są tu regularna rehabilitacja, ćwiczenia fizyczne, masaże limfatyczne oraz odpowiednia opieka medyczna.