Rehabilitacja z OC sprawcy
Wypadki komunikacyjne są zdarzeniami, które mogą prowadzić do poważnych urazów fizycznych oraz psychicznych u osób poszkodowanych. W takich sytuacjach kluczowe znaczenie ma dostęp do odpowiedniej opieki medycznej i nowoczesnych metod leczenia, w tym również niezbędnej dla powrotu do zdrowia rehabilitacji, która może ten powrót do sprawności znacząco przyspieszyć. Intensywna rehabilitacja po wypadku jest kosztowna, dlatego warto mieć świadomość, że istnieje możliwość skorzystania ze świadczeń finansowanych z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku, np. jako odszkodowanie z OC sprawcy wypadku drogowego. Dzięki temu osoby poszkodowane mogą liczyć na pełne pokrycie kosztów związanych z tak niezbędną dla nich rehabilitacją i opieką. Tym bardziej, że poza dolegliwościami zdrowotnymi nierzadko pojawiają się również trudności finansowe związane z kosztami leczenia i rehabilitacji. Szczególnie właśnie w takich przypadkach odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy okazuje się kluczowe, chociaż nie zawsze ubieganie się o te świadczenia od ubezpieczyciela sprawcy przebiegają po myśli poszkodowanego. Wówczas niezbędne jest wsparcie prawne, jak również wsparcie w procesie rehabilitacji. Tutaj z pomocą poszkodowanemu przychodzą ośrodek rehabilitacyjny Comfort Life wraz z fundacją „Na Ratunek” Adrian Gierosz, zapewniając kompleksową opiekę medyczną i psychologiczną poszkodowanym, a także wspierając ich w uzyskaniu środków na leczenie i pokrycie kosztów rehabilitacji z OC sprawcy.
Jakie są możliwości uzyskania wsparcia finansowego po wypadku komunikacyjnym?
Opieka i rehabilitacja po wypadku mają na celu przywrócenie poszkodowanemu jak najwyższej jakości życia. Jeśli chodzi o sposoby ich finansowania, to pierwszy krok w procesie rekompensaty stanowi odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, które może pokryć koszty leczenia, ale także koszty naprawy pojazdu. Często jednak nie jest to jedyna możliwość finansowego wsparcia ofiary wypadku, a świadczenia z OC nie ograniczają się jedynie do wyrównania finansowego poniesionych szkód, ale mają również zapewnić poszkodowanym powrót do zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlatego tak ważne jest skorzystanie ze wszystkich możliwości wsparcia przewidzianych prawnie, a mianowicie adekwatnego odszkodowania powypadkowego komunikacyjnego, zadośćuczynienia, jak również zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Co obejmują świadczenia z OC sprawcy po wypadku?
Ubezpieczenie OC stanowi obowiązkowe ubezpieczenie, którego zadaniem jest ochrona osób trzecich przed szkodami wyrządzonymi przez sprawcę wypadku. Zatem gdy dochodzi do zdarzenia drogowego, poszkodowani mają prawo i możliwość ubiegania się o odszkodowanie za zdrowie z oc sprawcy, w ramach którego mogą zostać pokryte różne koszty związane z leczeniem i rehabilitacją powypadkową, a w tym:
- koszty leczenia powypadkowego – czyli wszystkie wydatki związane z tym leczeniem, a więc pobyt w szpitalu, operacje, badania diagnostyczne, leki, ale także sprzęt rehabilitacyjny taki, jak wózki inwalidzkie, kule czy ortezy,
- koszty rehabilitacji – po wypadkach komunikacyjnych kluczową rolę odgrywa intensywna i systematyczna rehabilitacja, dzięki której poszkodowany może wrócić do pełnej sprawności fizycznej i psychicznej. Ubezpieczenie OC sprawcy obejmuje również koszty rehabilitacji w prywatnych ośrodkach, jeśli potrzebna jest szybsza lub bardziej zaawansowana i specjalistyczna opieka nad poszkodowanym,
- koszty opieki – jeśli w wyniku wypadku pacjent wymaga objęcia stałą opieką, czy to pielęgniarki, czy też opiekuna, to również wydatki tego typu mogą zostać pokryte przez ubezpieczyciela z OC sprawcy. Dotyczy to zarówno opieki medycznej, jak i pomocy w codziennym funkcjonowaniu i wykonywaniu podstawowych czynności życiowych,
- koszty dojazdów na rehabilitację – jeśli poszkodowany musi regularnie dojeżdżać na rehabilitację, to może ubiegać się o zwrot kosztów transportu, w tym kosztów paliwa czy wynajmu specjalistycznych środków transportu.
zwrot kosztów opieki domowej – jeśli poszkodowany wymaga pomocy bliskich lub zatrudnienia osoby trzeciej do codziennej opieki, koszty te mogą także zostać zrefundowane przez odszkodowanie zdrowotne z OC sprawcy wypadku.
Jak wygląda rehabilitacja z odszkodowania komunikacyjnego?
Rehabilitacja po wypadku komunikacyjnym to jeden z kluczowych elementów powrotu do pełnej sprawności, a w zależności od rodzaju urazu, poszkodowany może wymagać różnych form rehabilitacji motorycznej, neurologicznej, ale także psychologicznej. Proces ten ma na celu odbudowę sił, poprawę koordynacji ruchowej oraz zminimalizowanie długotrwałych skutków urazu. Dzięki temu, że zostanie wypłacone odszkodowanie z polisy OC sprawcy, osoby poszkodowane mogą korzystać z szerokiej gamy usług rehabilitacyjnych, takich jak fizjoterapia, obejmująca ćwiczenia ruchowe, masaże oraz zabiegi wspomagające regenerację układu mięśniowo-szkieletowego, terapia zajęciowa, pomagająca w odzyskiwaniu zdolności do wykonywania codziennych czynności, które mogły zostać utracone na skutek wypadku, terapia neurologiczna, ważna w przypadku urazów mózgu, takich jak wstrząśnienia czy udary powypadkowe, a także psychoterapia obejmująca wsparcie psychologiczne, pomagające osobom po wypadkach radzić sobie z traumą i konsekwencjami emocjonalnymi takiego zdarzenia.
Rehabilitacja po wypadku – aspekty psychiczne
Wypadki komunikacyjne nie tylko wpływają na zdrowie fizyczne, ale również na stan psychiczny osoby poszkodowanej, dlatego też rehabilitacja psychologiczna jest nieodzowną częścią całego procesu zdrowienia, pomagając osobom po wypadkach radzić sobie z ich konsekwencjami emocjonalnymi. Najczęstsze problemy psychiczne, które pojawiają się po wypadkach to m.in. zespół stresu pourazowego (PTSD), który objawia się nieustannym lękiem, koszmarami sennymi, flashbackami ze zdarzenia oraz trudnością w przystosowaniu się do normalnego życia. Często również jako efekt utraty zdrowia po wypadku pojawia się niezdolność do pracy, a jeśli w wyniku wypadku doszło do urazu głowy, to mogą także pojawić się problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą oraz logicznym myśleniem. Zatem wsparcie psychologiczne powinno być integralną częścią rehabilitacji, co pozwala pacjentowi na skuteczniejsze radzenie sobie z traumą oraz szybsze włączenie się do życia zawodowego i społecznego, a wypłata odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy jest tu nieocenioną pomocą finansową w pokryciu kosztów takiej terapii.
Co mówią o nas nasi Pacjenci?
MartaTata przebywał w ośrodku w okresie letnim po złamaniu kości udowej. Przyjechał karetką jako pacjent leżący, a po rehabilitacji wyszedł o własnych siłach. Tata był bardzo zadowolony z rehabilitacji oraz opieki, którą zapewniono mu w ośrodku, a jest dość wymagającym pacjentem ;) podziękowania dla całego zespołu rehabilitacji, opiekunek oraz p. Eweliny która świetnie dbała o wszystkie formalności w trakcie pobytu. PozdrawiamyMaciej KowalczykRewelacja. Pobyt zakończony pełnym powrotem do zdrowia i chodzenia. Dziękuję Pani Ewelinie i całemu personelowi.Iwona DmowskaMój tata w Comfort Life przebywa od kilku miesięcy. Rehabilitacja przynosi efekty powolne ze względu na wiek i ciężki stan w jakim tam trafił. Jestem pod wrażeniem zaangażowania pracowników tego ośrodka w proces powrotu do zdrowia taty. Szczególnie chciałam podziękować pani Ewelinie Mordak za chęć pomocy w każdej sytuacji i o każdej porze🙏 Dziekuję bardzo Wszystkim osobom tam pracującym za ich trud, cierpliwość i wszytko z uśmiechem na twarzy :)))jorgh77Wspaniały ośrodek. Doskonała opieka i doświadczony personelMaciej AdamczewskiSuper Super dobrze tu blo być i wracać do zdrowia!!! Zespół na 5 +Kasek 2001Dziękujęmy bardzo, tata wraca do domu o własnych siłach.Opieka i rehabilitacja profesjonalna- wszystko super. PolecamMarzenaJesteśmy bardzo zadowoleni z opieki nad Mama - po złamaniu nogi. Polecamy wszystkim ośrodek, a przede wszystkim rehabilitacjęIwona MMoja Siostra jest od 5 tygodni na turnusie rehabilitacyjnym po udarze mózgu - jestem szczęśliwa, że zakwalifikowała się do tego ośrodka. Już widzę pierwsze efekty! W dniu przyjazdu na skutek udaru nie mówiła, a dzięki zabiegowi mikropolaryzacji i dobrej terapii neurologicznej zaczęła już wypowiadać pierwsze słowa 🥹 Bardzo dziękujemy całemu personelowi ośrodka: fizjoterapeutom, logopedom, pielęgniarkom i paniom opiekunkom za tak wspaniałą opiekę nad siostrą - wierzymy w to, że będzie jeszcze lepiej i siostra wróci do zdrowia sprzed udaru ❤️Jaśnie Pani Anna Be.Nasz syn trafił tu po wypadku motocyklowym. Powrót sprawności stał pod znakiem zapytania. Po 3 miesiącach chłopak porusza się samodzielnie przy pomocy kul, dążąc dalej do ich odstawienia. Wyposażenie, opieka oraz oferowane usługi są na wysokim poziomie. Jeśli ktoś szuka zaufanego miejsca pomagającego w powrocie do zdrowia, to zdecydowanie tutaj!Agnieszka EppelPolecam opiekę w Comfort Life. Jest to szczególne miejsce w którym pacjent może czuć się zaopiekowany i bezpieczny. Profesjonalny personel, świetny sprzęt i super obsługa obiektu zapewnią bardzo komfortowe i zdrowotne turnusy dla pacjentów. Rehabilitanci są wysoko wyszkoleni i naprawdę wiedza co robią i jak mogą pomóc wrócić do sprawności. Sama korzystałam że wsparcia rehabilitacyjnego i szczerze polecam.
Zachęcamy także do zapoznania się z historiami naszych Pacjentów Historie pacjentów – Comfort Life
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Jak zapewnić poszkodowanemu w wypadku kompleksową opiekę i leczenie?
Dzięki wsparciu Fundacji „Na Ratunek” Adrian Gierosz oraz ośrodka Comfort Life, w ramach opracowanego dla danego pacjenta programu rehabilitacyjnego, poza opieką medyczną może znaleźć się wiele innych działań, które mają na celu poprawę jakości życia pacjenta, jak również pomoc w uzyskaniu odszkodowania komunikacyjnego. Mowa tu m.in. o doradztwie zawodowym, szczególnie w przypadku pacjentów, którzy w wyniku wypadku utracili zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy, adaptacji mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej czy przebudowie infrastruktury domowej. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie środowiska życia do indywidualnych potrzeb poszkodowanego.
Ofiary wypadków, poza świadczeniami z ubezpieczenia OC sprawcy, mogą także korzystać ze wsparcia Comfort Life – ośrodka istniejącego od 2016 roku, który specjalizuje się w rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej. Wielu pacjentów Comfort Life to osoby z urazami powypadkowymi, przyjęte prosto po wypisie ze szpitala. W ośrodku rehabilitacyjno-opiekuńczym specjaliści opracowują i wdrażają indywidualne plany opieki i terapii dla pacjentów, także po ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych czy urazach rdzenia kręgowego. Wsparciem dla specjalistów i pacjentów w procesie rehabilitacji są natomiast nowoczesne urządzenia i metody terapii, wykorzystujące najnowsze osiągnięcia technologiczne światowego formatu, jak np. roboty wspierające reedukację chodu. Oprócz różnych form fizjoterapii, ośrodek oferuje także terapię zajęciową i logopedyczną, jak również tak istotne wsparcie psychologiczne.
Odpowiednia opieka medyczna i rehabilitacja mają ogromne znaczenie nie tylko dla szybkiego powrotu do zdrowia fizycznego, ale także dla odbudowy zdrowia psychicznego pacjenta, a kompleksowe podejście, które obejmuje zarówno terapię fizyczną, jak i psychologiczną, pozwala na bardziej skuteczną i całościową rekonwalescencję. Warto więc pamiętać, że osoby, które w wyniku wypadku komunikacyjnego odniosły obrażenia wymagające opieki i rehabilitacji, mają prawo do ubiegania się o zwrot kosztów tych świadczeń jako wypłata odszkodowania z OC sprawcy. Jest to znaczne odciążenie finansowe dla pacjentów i ich rodzin, pozwalające im skupić się na powrocie do zdrowia.