Regeneracja mózgu po udarze – jak przebiega i jak ją stymulować?

Regeneracja mózgu po udarze jest procesem naprawczym, w którym mózg stara się przywrócić funkcje uszkodzone w wyniku niedokrwienia lub krwotoku. Mózg uruchamia wówczas procesy naprawcze dzięki swojej neuroplastyczności, czyli zdolności do tworzenia nowych połączeń między neuronami i choć komórki nerwowe uszkodzone podczas udaru mogą nie być w stanie się regenerować w tradycyjnym sensie, to mózg wykazuje pewną zdolność do adaptacji i odbudowy funkcji właśnie poprzez procesy neuroplastyczności czyli reorganizację połączeń i tworzenie nowych ścieżek neuronalnych, które zastępują uszkodzone obszary.

Jak przebiega regeneracja mózgu po udarze?

Jak zregenerować mózg po udarze? Regeneracja mózgu po udarze jest niewątpliwie skomplikowanym, a do tego również długotrwałym procesem, którego długość, ale i możliwe do osiągnięcia efekty zależą od wielu czynników, takich jak rozległość uszkodzenia mózgu, wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia, ale także czas, jaki upłynął od udaru. Proces ten można na szczęście jednak wspierać poprzez odpowiednią rehabilitację i stymulację mózgu, których przebieg zależy m.in. od etapu procesu regeneracji. Czy mózg po udarze się regeneruje? Tak, a zakres regeneracji zależy od różnych czynników, w tym od czasu, jaki upłynął od udaru. W początkowej fazie, która ma miejsce bezpośrednio po udarze i trwa od kilku dni do kilku tygodni w pierwszej kolejności podejmowane są działania zmierzające do stabilizacji stanu pacjenta, którego organizm stara się minimalizować skutki urazu, na przykład poprzez zmniejszenie obrzęku mózgu. W tej fazie regeneracji pojawiają się już pierwsze oznaki neuroplastyczności, przejawiające się tym, że obszary mózgu, które nie zostały bezpośrednio uszkodzone przez udar mogą zaczynać przejmować funkcje uszkodzonych struktur.

Kolejny etap regeneracji mózgu po udarze trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy po udarze i jest to czas, w którym mózg wykazuje największą neuroplastyczność, dlatego wówczas możliwe jest odzyskiwanie funkcji poprzez intensywną rehabilitację. To także moment, w którym stymulacja mózgu jest kluczowa dla poprawy jego funkcji. Ostatnią fazą regeneracji mózgu po udarze jest okres, który rozpoczyna się po kilku miesiącach po udarze i może trwać nawet latami. Neuroplastyczność w tej fazie spowalnia, jednak mózg nadal wykazuje zdolność do adaptacji, zwłaszcza przy odpowiedniej stymulacji i terapii. Regularna rehabilitacja w tej fazie pomaga więc utrwalić zdobyte umiejętności i poprawić jakość życia pacjenta.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Jak stymulować regenerację mózgu po udarze i na co kłaść nacisk w tym procesie?

Stymulacja regeneracji mózgu po udarze bazuje na jego neuroplastyczności. Zatem jak pobudzić mózg po udarze do tej regeneracji? Aby wspierać ten proces, kluczowe są odpowiednie metody rehabilitacyjne, które angażują różne obszary mózgu i wspierają jego adaptację. Podstawą jest przede wszystkim wczesne rozpoczęcie rehabilitacji, które daje większe szanse na odzyskanie utraconych funkcji. Wczesna interwencja stymuluje procesy neuroplastyczne i zapobiega dalszemu pogłębianiu się powstałych w wyniku udaru mózgu deficytów neurologicznych. Kolejna ważna kwestia to indywidualizacja terapii, ponieważ każdy pacjent ma inne potrzeby i inne możliwości czy ograniczenia. Programy rehabilitacyjne muszą więc być zindywidualizowane tak, aby odbudowa mózgu po udarze była maksymalnie intensywna. Rehabilitacja stymulująca regenerację mózgu powinna obejmować nie tylko aspekty motoryczne i poznawcze, ale również emocjonalne, zatem wykonywane ćwiczenia muszą angażować zarówno ciało, jak i umysł, aby stymulować regenerację różnych funkcji mózgu. Nie można też zapominać o kluczowej systematyczności rehabilitacji oraz jej intensywności. Regularne, intensywne ćwiczenia zwiększają bowiem efektywność terapii, ponieważ im więcej bodźców dostarczanych jest mózgowi, tym większe szanse na odbudowę poszczególnych funkcji.

 

To, czy mózg się regeneruje po udarze, zależy m.in. od metod stymulacji tej regeneracji, które są zróżnicowane, ale ich zasadniczym celem jest wspomaganie neuroplastyczności mózgu. Jednym z najważniejszych elementów rehabilitacji są  ćwiczenia fizyczne, ponieważ terapia ruchowa pomaga w odzyskaniu kontroli nad mięśniami, koordynacji ruchowej i poprawie równowagi. Regularne ćwiczenia wspierają odbudowę połączeń nerwowych odpowiedzialnych za funkcje motoryczne. Z kolei terapia zajęciowa koncentruje się na przywracaniu zdolności do wykonywania codziennych czynności, a stosowanie technik kompensacyjnych pozwala pacjentom na większą samodzielność i poprawia ich jakość życia. Ważnym elementem rehabilitacji jest także trening funkcjonalny czyli wykonywanie ćwiczeń odwzorowujących codzienne czynności. Dzięki temu mózg uczy się, jak ponownie kontrolować ruchy i funkcje potrzebne w codziennym życiu.

Warto podkreślić, że udar może doprowadzić do zaburzeń neurologicznych związanych z pamięcią, uwagą, orientacją czy logicznym myśleniem, dlatego istotnym elementem terapii są ćwiczenia stymulujące funkcje poznawcze, co pomaga pacjentom w odbudowie tych umiejętności. Do stymulacji odbudowy mózgu po udarze wykorzystuje się także metody neuromodulacji, jak przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, która za pomocą pola magnetycznego stymuluje określone obszary mózgu, wspomagając procesy neuroplastyczne i może być najbardziej skuteczna w terapii zaburzeń motorycznych i poznawczych po udarze czy przezczaszkowa stymulacja prądem stałym czyli metoda wykorzystująca łagodny prąd elektryczny do stymulacji mózgu, co pomaga w poprawie funkcji neurologicznych. W Comfort Life regeneracja mózgu po udarze jest wspierana dodatkowo przez korzystanie z komory hiperbarycznej oraz z urządzeń do mikropolaryzacji mózgu.

Co mówią o nas nasi Pacjenci?

Zachęcamy także do zapoznania się z historiami naszych Pacjentów  Historie pacjentów – Comfort Life

lekarzy i fizjoterapeutów
0
zadowolonych pacjentów
> 0
profesjonalnych sprzętów do rehabilitacji
> 0

Ważnym i skutecznym narzędziem do pracy nad regeneracją mózgu pacjenta po udarze jest również wykorzystanie technologii wspomagających, w tym również robotyki. Nowoczesne urządzenia takie jak np. egzoszkielety wspierają intensywną rehabilitację kończyn i wspomagają odbudowę funkcji motorycznych, a przy tym pozwalają również na precyzyjne monitorowanie postępów pacjenta.

Regeneracja mózgu po udarze niedokrwiennym lub krwotocznym jest procesem złożonym i długotrwałym, a kluczową rolę odgrywa w nim neuroplastyczność mózgu czyli jego zdolność do reorganizacji i tworzenia nowych połączeń neuronalnych. Odpowiednia rehabilitacja, rozpoczęta jak najwcześniej, jest kluczowa dla wspierania tego procesu i maksymalizacji szans na powrót do pełnej sprawności. Należy jednak pamiętać, że stymulacja regeneracji mózgu powinna być zindywidualizowana i wieloaspektowa, obejmując zarówno terapię ruchową, poznawczą, jak i nowoczesne technologie, ponieważ systematyczna, intensywna i odpowiednio dobrana rehabilitacja pozwala pacjentom na odzyskiwanie funkcji i poprawy jakości życia po udarze. Kluczowe jest także zaangażowanie zarówno samego pacjenta, jak i jego opiekunów w proces leczenia.

Zostaw numer telefonu a my oddzwonimy.

Scroll to Top
Nowoczesne urządzenia

Meissa

Meissa OT to jedyny na świecie robot rehabilitacyjny, który umożliwia trening funkcjonalny ręki po udarze mózgu i urazie czaszkowo -mozgowym z wykorzystaniem elektromiografii i elektrostymulacji.
Nowoczesne urządzenia

SZYNA CPM

Urządzenia pracujące w oparciu o ciągły ruch bierny (CPM) są wykorzystywane podczas pierwszej fazy rehabilitacji mającej miejsce po zabiegach lub urazach stawów kończyn dolnych. Szyna CPM wykonuje powtarzalny ruch stawu w sposób ciągły, w ramach kontrolowanego zakresu ruchu. Codzienna rehabilitacja z wykorzystaniem szyny zwiększa ograniczoną ruchomość stawu. Terapia gwarantuje bezpieczne ćwiczenia w trakcie całej fazy regeneracji tkanki poprzez zapewnienie biernego ruchu, tym samym redukując ból pooperacyjny i minimalizując powstanie stanu zapalnego.

 
Nowoczesne urządzenia

WANNA DO MASAŻU WIROWEGO KOŃCZYN DOLNYCH

Wirówka przeznaczona jest do masażu wirowego okolic stóp, stawów skokowych i podudzi. Masaż prowadzony jest za pomocą 4 dysz z regulacją kierunku wypływu strumienia wody montowanych na ścianie wanny.

 
Nowoczesne urządzenia

MOTOMED VIVA 2

Urządzenie do rehabilitacji ruchowej, treningu pasywnego i aktywnego wspomagającego nóg 14 programów terapeutycznych, funkcja treningu dla pacjentów z silną spastycznością, biofeedback i pełna kontrola treningu.

Najwyższej jakości urządzenie do terapii ruchowej MoTomed umożliwia poruszanie nogami lub rękami za pomocą silnika, lub trenowanie ich własnymi siłami. Trzy tryby terapeutyczne umożliwiają użytkownikowi dobranie treningu do aktualnych potrzeb.

MoTomed uzupełnienia ręczną fizjoterapię w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej i kardiologicznej, a także w geriatrii. repetytywne (powtarzające się) i naprzemienne ruchy przy zastosowaniu MoTomed można porównać z jazdą na rowerze. użytkownik trenuje oddzielnie nogi, ręce, lub – w zależności od modelu – jednocześnie nogi i ręce.

Wskazania: stwardnienie rozsiane, udar, porażenie poprzeczne, porażenia spastyczne, miopatie, urazowe uszkodzenie mózgu, porażenie mózgowe, parkinson, rozszczep kręgosłupa, polineuropatia, zespół guillaina-Barrégo, polio, dystrofie.

Nowoczesne urządzenia

LIFTER

Urządzenie Lifter przeznaczone jest dla wszystkich pacjentów z niedowładem kończyn dolnych, niedowładem połowiczym oraz przy ogólnym osłabieniu pacjenta. Szczególnie przydatne dla pacjentów geriatrycznych. Pozwala na wykonywanie czynności wstawania i siadania, oraz wspomaga chodzenie w zależności od zakresu odciążenia ciała.

Odciążenie wykonywane jest przez system dwóch sprzężonych z sobą siłowników za pomocą pilota ręcznego przez terapeutę. Wielkość odciążenia widoczna jest na monitorze, nad głową pacjenta. Odbywa się to poprzez system dwóch sprzężonych tensometrów podłączonych do monitora. Odciążenie wspomaga chodzenie, oraz pozwala łatwiej nauczyć się prawidłowych wzorców chodu oraz stawiania stóp podczas marszu. Pomaga także w poprawie koordynacji i balansu ciała.

Specjalnie zaprojektowane uprzęże w trzech rozmiarach L, M, S pozwalają na indywidualne dopasowanie do rozmiaru pacjenta tak, aby nie przeszkadzały podczas treningu. System jezdny pozwala na płynne i lekkie toczenie urządzenia w określonym kierunku. Szeroki zakres regulacji poręczy oraz unikalny ich kształt pozwalają łatwo dopasować szerokość i wysokość do indywidualnej postawy pacjenta. Rozmiary urządzenia pozwalają na przemieszczanie się urządzenia z pomieszczenia do pomieszczenia.

Nowoczesne urządzenia

BALANCER

Jako pierwsza i jedyna placówka opieki i rehabilitacji w województwie łódzkim zakupiliśmy urządzenie Balancer.

Balancer wykorzystuje system podwieszenia bezpośredniego, pozwalającego na zabezpieczenie Pacjenta przed upadkiem podczas prowadzenia ćwiczeń równowagi, chodu oraz treningu propriocepcji (orientacji ułożenia części własnego ciała). Urządzenie jest przeznaczone do zastosowania w neurologii, ortopedii oraz geriatrii. Balancer System jest szczególnie przydatny w rehabilitacji osób z lękiem przed upadkiem. Rehabilitacja z użyciem Balancer System polega na stworzeniu naturalnych warunków środowiskowych prowadzących do utraty równowagi ( przy zastosowaniu zewnętrznych perturbacji czyli użyciu przeszkód podłogowych) oraz samodzielnego odzyskania równowagi przez pacjenta z zabezpieczeniem przed upadkiem. Celem rehabilitacji jest wyeliminowanie lęku oraz wygenerowanie przez pacjenta właściwych wzorców ruchowych zmniejszających zagrożenie utraty równowagi i upadku.

Pacjent ubrany w kamizelkę i doczepiony do prowadnicy może poruszać się w zabezpieczeniu bez ryzyka upadku. Mając wolne ręce może wykonywać czynności takie jak noszenie przedmiotów, rzucanie piłki itd. Dzięki temu urządzeniu Pacjent w zabezpieczeniu może również korzystać z mechanicznej bieżni lub sprzętu do ćwiczeń równowagi bez ryzyka upadku.

Nowoczesne urządzenia

PARAPODIUM STATYCZNE

Urządzenie do pionizacja pacjenta Głównym przeznaczeniem urządzenia jest pionizacja pacjenta, stabilizacja kończyn dolnych i tułowia oraz uwolnienie kończyn górnych od funkcji podpórczej, porażenia oraz niedowłady kończyn – w uszkodzeniach urazowych, wadach wrodzonych, schorzeniach nabytych rdzenia kręgowego od poziomu C4 dystalnie, zaburzenia funkcji motorycznych – porażenia, niedowłady, postępujące dystrofie mięśniowe.

 
Nowoczesne urządzenia

PUR

Przyłożkowe urządzenie rehabilitacyjne Na początkowym etapie rehabilitacji najbardziej wskazane są ćwiczenia wykonywane w podwieszeniu bądź samowspomagane. Istotne, aby rozpoczynać ćwiczenia bez lub z małym obciążeniem. Systematycznie i z zaangażowaniem wykonywać zalecane ćwiczenia, co umożliwi lepsze i szybsze efekty. Urządzeniem, które idealnie sprawdza się tego typu terapii jest przyłóżkowe urządzenie rehabilitacyjne PUR.

 
Nowoczesne urządzenia

MOTOMED VIVA 2 KG

Rotor kończyn górnych Pacjent może trenować aktywnie pokonując stopnie oporu – od bardzo niskiego – do bardzo wysokiego. Jeżeli wystąpią objawy zmęczenia, pacjent może w każdej chwili przerwać ćwiczenia. W takim przypadku silnik przejmie automatycznie trening i będzie biernie poruszał ramionami.

 
Nowoczesne urządzenia

BTL LYMPHASTIM

Masaż uciskowy jest klinicznie udowodnioną metodą terapeutyczną, która przynosi natychmiastowe i widoczne efekty. Aparaty Lymphastim działają na zasadzie sekwencyjnego masażu uciskowego. Specjalne aplikatory z systemem zachodzących na siebie komór zapewnią delikatny masaż, pobudzając naturalną cyrkulację limfy.

 
Nowoczesne urządzenia

SYSTEM LEVIACTIVE

Urządzenie ułatwia rehabilitację kończyn dolnych, górnych, wspomaga utrzymanie pozycji pionowej. Ułatwia wprowadzenie wyjątkowo rozbudowanych zestawów ćwiczeń, które mogą się odbywać na kilku wysokościach – stopy, kolana, obręcz biodrowa, odcinek lędźwiowy, piersiowy kręgosłupa, obręcz barkowa i odcinek szyjny kręgosłupa. Poszczególne etapy ćwiczeń możemy moderować za pomocą różnorodnych obciążeń, w zależności od stanu zdrowia, stadium zmęczenia, wytrzymałości czy ogólnej kondycji Pacjenta.

Nowoczesne urządzenia

STÓŁ DO PIONIZACJI

Bezpieczna pionizacja Pacjentów

Stół do pionizacji przeznaczony jest do stopniowego przemieszczania Pacjentów długo leżących do pozycji pionowej. Urządzenie jest wykorzystywane m.in. podczas wczesnej rehabilitacji po udarze.

Nowoczesne urządzenia

WANNA Z PODNOŚNIKIEM

Przeznaczona jest do kąpieli medycznych, aromatoterapii, polewań.
Masaż perełkowy to wodny zabieg leczniczy, który wykonywany jest w wannie, która posiada specjalne dysze pozwalające na dostarczanie gazu pod ciśnieniem. Wytwarzane bąbelki delikatnie masują całą skórę pobudzając naczynia krwionośne do pracy. Zabieg ten jest bardzo przyjemny i odprężający

Nowoczesne urządzenia

LUNA EMG

Robot do neurorehabilitacji

Luna EMG wykorzystuje reaktywną elektromiografię do treningu kory czuciowo-ruchowej. Ruch pacjenta jest aktywny – w oparciu o sygnały bioelektryczne (EMG) uzyskane z mięśni pacjenta. Luna EMG jest szczególnie skuteczna w pracy z pacjentami ze znacznymi deficytami, pozwalając na większe zaangażowanie jednostek motorycznych podczas aktywacji mięśni.

Główne wskazania do zastosowania Luny to:

  • Zwiększenie siły mięśni
  • Zwiększenie zakresu ruchu
  • Zwiększenie koordynacji

Oznacza to, że Luna jest szczególnie skuteczna u następujących pacjentów:

  • Udary mózgu
  • Niecałkowite urazy rdzenia kręgowego, rozszczep kręgosłupa
  • Stwardnienie rozsiane, ALS
  • Dystrofia mięśniowa Duchenne’a
  • Zaburzenia unerwienia obwodowego
  • Dysfunkcje dna miednicy (nietrzymanie moczu)
  • Urazy ortopedyczne
  • Rekonwalescencja pooperacyjna
  • I więcej
Nowoczesne urządzenia

NEUROFORMA

Rehabilitacja w wirtualnej rzeczywistości

Neuroforma to innowacyjny system przeznaczony do rehabilitacji w warunkach wirtualnej rzeczywistości z wykorzystaniem sprzężenia zwrotnego biofeedback. System Neuroforma jest narzędziem do treningu funkcjonalnego wyposażone w wygodne, mobilne stanowisko składające się z dużego wyświetlacza, systemu komputerowego oraz systemu optycznego w technologii 3D.

Pacjent wykonuje zadania w atrakcyjnym wirtualnym środowisku, co zwiększa jego zaangażowanie i motywację oraz poprawia nastawienie do ćwiczenia i zadowolenie z usług rehabilitacyjnych. Wszystkie te elementy mają też swój wkład w zwiększenie efektywności rehabilitacji.

Baza interaktywnych ćwiczeń stanowi podstawę systemu Neuroforma. Połączenie zadań poznawczych i ruchowych w tzw. paradygmacie podwójnego zadania stanowi o unikatowości Neuroformy. Pacjent kieruje obiektami na ekranie za pomocą ruchów ciała, dzięki czemu nieustannie poprawia sprawność fizyczną. Jednocześnie stawiany jest przed zadaniami umysłowymi o różnym stopniu złożoności. Włączenie elementów poznawczych do zadań ruchowych przynosi korzyści w pracy ze wszystkimi pacjentami, a w rehabilitacji neurologicznej jest szczególnie istotne.

Moduł terapii lustrzanej to specjalistyczne ćwiczenia dedykowane zwłaszcza pacjentom po udarze. Tradycyjne lustro zostało zastąpione kamerą i ekranem. Dzięki zaawansowanej analizie i transformacji obrazu pacjent z połowicznym niedowładem widzi na ekranie własne odbicie lustrzane, na którym niesprawna kończyna porusza się symetrycznie i w takim samym zakresie, jak sprawna.

Nowoczesne urządzenia

STÓŁ DO TENISA STOŁOWEGO

Zaprojektowany do nauki gry
Forma relaksu i zagospodarowania czasu wolnego dla bardziej sprawnych Pacjentów.

Nowoczesne urządzenia

STÓŁ DO TERAPII DŁONI

Do ćwiczeń manualnych
Tablice przeznaczone są zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci do ćwiczeń czynnych wspomaganych. Zwiększają przede wszystkim ruchomość stawów oraz siłę mięśni dłoni i palców.

Nowoczesne urządzenia

ROWERY REHABILITACYJNE

Zaprojektowanie specjalnie dla osób, o ograniczonej sprawności ruchowej. Poziome rowery treningowe są popularnym narzędziem do ćwiczeń wzmacniających. Typowe dla tych urządzeń jest szerokie siedzisko z oparciem, uzupełnione o uchwyty boczne. Pozycja jaką się przyjmuje, jest bardzo wygodna.
Nowoczesne urządzenia

TOR DO EDUKACJI CHODU

Po obu stronach toru znajdują się poręcze. Tor pozwala na precyzyjne dostosowanie wysokości poręczy zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci. Tor (podest) pokryty jest antypoślizgowym lakierem, po którego bokach znajdują się ściany z otworami, w których umieszcza się poprzeczki. Dzięki takiej konstrukcji terapeuta może łatwo i szybko różnicować poziom trudności toru.
Nowoczesne urządzenia

SCHODY REHABILITACYJNE

Schody do nauki chodzenia z pochylnią służą do ćwiczeń i rehabilitacji osób, które utraciły zdolność chodzenia. Ćwiczenia przy pomocy schodów do nauki chodzenia z pochylnią korygują choroby i wady rozwojowe kończyn dolnych. Dzięki możliwości regulacji wysokości oraz rozstawu poręczy, idealnie nadają się do ćwiczeń dla dzieci i dorosłych. Konstrukcja schodów wykonana jest ze stalowych profili malowanych proszkowo. Stopnie schodów oraz pochylnia zostały pokryte gumową wykładziną antypoślizgową, co zapewnia bezpieczeństwo w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Nowoczesne urządzenia

KLATKA UGUL

Kabina do ćwiczeń i zawieszeń UGUL przeznaczona jest do wykonywania ćwiczeń samowspomaganych, czynnych w odciążeniu, w odciążeniu z oporem, ćwiczeń czynnych z oporem z zastosowaniem systemów bloczkowo-ciężarkowych. Kabina umożliwia szczególne zastosowanie w usprawnianiu leczniczym schorzeń ortopedycznych, reumatologicznych i neurologicznych. Wyrób jest przeznaczony do stosowania przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę lub lekarza. Zbudowana jest z ośmiu prostokątnych ram, wypełnionych prętami tworzącymi siatkę o prostokątnych oczkach. Po zmontowaniu stanowi otwarty z jednej strony prostopadłościan. Przeznaczona jest do stosowania kinezyterapii indywidualnej z kilkoma pacjentami równocześnie.

Nowoczesne urządzenia

TRAMPOLINA REHABILITACYJNA

Do poprawy m.in. koordynacji ruchowej W rehabilitacji przy użyciu trampoliny wykorzystuje się elementy stabilizacji, koordynacji i czucia głębokiego. Zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała pozwala jeszcze szybciej przywrócić Seniorom sprawność.

Nowoczesne urządzenia

BIEŻNIA REHABILITACYJNA

Do neurologicznej rehabilitacji ruchowej kończyn Bieżnia jest wykorzystywana do reedukacji chodu wraz z zespolonym systemem podwieszania i odciążenia wagi pacjenta (Lifter).

Nowoczesne urządzenia

WANNA DO MASAŻU WIROWEGO KOŃCZYN GÓRNYCH

Wirówka przeznaczona jest do masażu okolic dłoni, przedramion i stawów łokciowych. Dzięki zastosowaniu dysz o regulowanym kierunku wypływu strumienia wody, pozwala przeprowadzić dokładną terapię kończyny górnej.

 
Nowoczesne urządzenia

KOMORA HBOT

Urządzenie do hiperbarycznej terapii tlenowej.
W trakcie zabiegu pacjent oddycha czystym tlenem, podawanym pod zwiększonym ciśnieniem. Połączona moc zwiększonego ciśnienia i zwiększonego stężenia tlenu sprawia, że gaz ten z większą łatwością przedostaje się do płynów ustrojowych: krwi, limfy i płynu mózgowo-rdzeniowego, który odżywia mózg i rdzeń kręgowy. Dostarczenie zwiększonej ilości tlenu do gorzej ukrwionych miejsc zwiększa szansę na ich regenerację.

Nowoczesne urządzenia

Fala uderzeniowa

Terapia falami uderzeniowymi BTL RSWT to nieinwazyjne rozwiązanie w leczeniu przewlekłych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki dostarczonej energii następuje proces leczenia oraz regeneracja tkanek miękkich. Nieinwazyjna terapia redukuje przewlekłe dolegliwości bólowe oraz rozluźnia przeciążone mięśnie.

Nowoczesne urządzenia

System Sufitowy UNO

Uno to urządzenie do ćwiczeń w odciążeniu, zapewniające niepowtarzalny i indywidualny proces rehabilitacji oraz poprawiające funkcje motoryczne pacjentów.
Ćwiczenia z odciążeniem zmniejszają, a czasami eliminują potrzebę używania przez pacjenta chodzików czy kul inwalidzkich.
 
Nowoczesne urządzenia

Levi Active

Levi Active to wielofunkcyjny system do rehabilitacji i ćwiczeń. LeviActive wraz z akcesoriami daje możliwość wykonywania szeregu ćwiczeń, pionizacji i reedukacji chodu. Cały system jest skonstruowany w taki sposób, by pozwalał na wykonywanie ruchu wielopłaszczyznowego – co niezbędne jest w prowadzeniu ćwiczeń funkcjonalnych. Umożliwia także ćwiczenia z pozycji siedzącej, bez konieczności opuszczania wózka.
Nowoczesne urządzenia

Robot R-GAIT

Robot do terapii chodu oparty na zasadzie efektora końcowego, który umożliwia reedukację chodu w najbardziej naturalnym wzorcu. Robot umożliwia precyzyjny trening chodu w bezpiecznych warunkach już od pierwszej fazy rehabilitacji. Wskazania: udar mózgu, urazy czaszkowo – mózgowe, porażenie mózgowej, choroba Parkinsona.

Nowoczesne urządzenia

Spacecurl 3d

SPACECURL 3D to trójwymiarowa, rewolucyjna koncepcja terapeutyczna, której zadaniem jest jednocześnie oceniać i leczyć deficyty związane z układem sensomotorycznym oraz stymulować stabilność centralną. SPACECURL 3D to unikalny system sterowania ruchem przez pacjenta. Jest idealny dla osób ze schorzeniami z zakresu ortopedii i neurologii oraz posiadających deficyty posturalne. Ponadto Spacecurl 3D kompleksowo wpływa na cały układ narządu ruchu, dzięki czemu doskonale sprawdza się również w rehabilitacji po urazach oraz zabiegach chirurgicznych w obrębie stawów kończyn dolnych.

Nowoczesne urządzenia

Mikropolaryzacja mózgu

Mikropolaryzacja to przezczaszkowa stymulacja kory mózgu oraz modulacja pobudliwości i neuroplastyczności komórek nerwowych. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i bezpieczna w wykonaniu.

Nowoczesne urządzenia

Wirtualna rzeczywistość

VR TierOne już w pierwszych dniach po udarze pomaga oderwać myśli od „świata realnego”, zmniejsza poziom lęku, poprawia samopoczucie i motywację pacjenta do rehabilitacji. Pozytywne doznania w wirtualnym świecie, sukcesy odnoszone w terapeutycznej historii, przywracają wiarę pacjenta we własne możliwości i powodzenie procesu leczenia i fizjoterapii. W starannie zaplanowanym procesie terapeutycznym, dzień po dniu pacjent czuje się lepiej i buduje wewnętrzną motywację do rehabilitacji. VR TierOne wpływa na poprawę psychologicznych aspektów funkcjonowania pacjenta, a także umożliwia aktywizację porażonych kończyn górnych, wspiera koordynację wzrokowo-ruchową.

Nowoczesne urządzenia

FitMi

Podczas ćwiczeń z FitMi, pacjenci po udarze mózgu używają dwóch bezprzewodowych krążków, które współdziałają z zainstalowaną na komputerze lub tablecie aplikacją z ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Każdy z krążków wyposażony jest w sensory, które monitorują ruchy pacjenta, by po zakończeniu sekwencji powtórzeń na bieżąco ocenić, jak zostały wykonane.

Nowoczesne urządzenia

Tor do nauki chodzenia

Poręcze rehabilitacyjne  znajdują zastosowanie w kinezyterapii do nauki i reedukacji chodu. Nauka chodu stanowi jeden z najistotniejszych elementów rehabilitacji pacjentów z dysfunkcjami w obrębie kończyn dolnych.

Nowoczesne urządzenia

Armnesis

Armnesis to urządzenie przeznaczone do rehabilitacji w przypadku utraty funkcji kończyny górnej. Kompensuje wagę ramienia i zapewnia odciążenie osłabionych mięśni obręczy barkowej, umożliwia wykonywanie zadań funkcjonalnych. Jest pomocne dla pacjentów geriatrycznych z problemem neurologicznym i ortopedycznym. Pomaga w samodzielnym wykonywaniu czynności dnia codziennego, zwiększa siłę i zakres ruchu, umożliwia bardziej efektywną pracę z terapeutą.

Nowoczesne urządzenia

LOOP

Terapia ruchowa z urządzeniem LOOP może pomóc przy leczeniu wielu różnorodnych chorób.
 
  • pobudzanie ruchu,
  • wzmacnianie psychiki i dobrego samopoczucia,
  • aktywowanie niewykorzystanych sił mięśni,
  • redukcja spastyczności,
  • zmniejszanie skutków braku aktywności fizycznej,
  • przeciwdziałanie zmęczeniu,
  • pobudzanie układu krążenia wieńcowego.
Nowoczesne urządzenia

Galileo Med L

Zasady Galileo oparte są na naturalnym ruchu ludzkiego chodu. Zmieniający strony ruch Galileo, przypominający ruch huśtawki o zmiennej amplitudzie i częstotliwości, pobudza sekwencję ruchów przypominającą ludzki chód. Szybki ruch platformy treningowej powoduje wychylanie miednicy – podobne jak podczas chodzenia, ale znacznie częstsze. Organizm reaguje kompensacją: rytmicznymi skurczami mięśni, naprzemiennie po lewej i prawej stronie ciała. Od częstotliwości ok. 12 Hz, takie skurcze nie są świadome – stanowią odruch. Odruch rozciągania aktywuje mięśnie nóg, brzucha i pleców, aż do górnej części korpusu.

Nowoczesne urządzenia

APARAT COMBI

Urządzenie do zabiegów fizykalnych.
Zaawansowany technologicznie aparat 4-kanałowy – elektroterapia z pełną gamą prądów, ultradźwięki, laseroterapia.

Nowoczesne urządzenia

Pragma

Elastyczny system odciążania, z użyciem gum tubingowych ma rewolucyjny wpływ na odczucia pacjentów, a przez to na efekt fizjoterapii.
Podczas rehabilitacji z Pragma System pacjenci zyskują większą świadomość ciała i swoich możliwości.
Z urządzenia Pragma System mogą korzystać praktycznie wszyscy. Będzie przydatne w rehabilitacji pacjentów z wszelkimi niepełnosprawnościami. Będzie najlepszą pomocą dla osób z chorobami neurologicznymi i osób starszych, które mają problemy ruchowe.
Nowoczesne urządzenia

C-Eye PRO (Cyberoko)

C-Eye PRO jest produktem medycznym, wykorzystującym eye tracking. To narzędzie, które pomaga naszym specjalistom w ocenie stanu świadomości oraz w kontaktach z pacjentami z różnorodnymi zaburzeniami neurologicznym

Nowoczesne urządzenia

STELLA BIO

Urządzenie umożliwia:

  • pracę aktywną z pacjentem nad poprawą funkcji z wykorzystaniem biofeedbacku EMG
  • przeprowadzenie zabiegów elektrostymulacji funkcjonalnej wyzwalanej poprzez aktywność własną pacjenta (EMG-triggered FES)
  • prowadzenie zabiegów elektrostymulacji przy wykorzystaniu prądów NMES i TENS – poprawa siły mięśniowej i działanie przeciwbólowe
  • zastosowaniu biofeedback-u EMG oraz elektrostymulacji w połączeniu z elektrodami wewnętrznymi – rehabilitacja w nietrzymaniu moczu i kału
  • ocenę postępów rehabilitacji oraz generowanie raportów
Nowoczesne urządzenia

PLATFORMA LILLY

Wibroterapia łagodzi ból poprzez kilka mechanizmów: stymuluje powierzchniowe i głęboko zlokalizowane receptory bólowe, długotrwale podnosząc próg bólu; usprawnia krążenie krwi i limfy; sprzyja łagodzeniu stanów zapalnych i poprawia gęstość mineralną kości. Ponadto drgania terapeutyczne rozluźniają mięśnie i zwalczają ich nadmierne napięcie oraz wzmacniają mięśnie, np. przykręgosłupowe, co jest szczególnie ważne w przypadku zmian zwyrodnieniowych.

Nowoczesne urządzenia

REDCORD

Ćwiczenia w podwieszeniu przy użyciu Redcord są efektywnym i łatwym sposobem na poprawienie ogólnego stanu organizmu, wzmocnienie funkcjonalności konkretnych partii ciała oraz zapobieganie przyszłym urazom. Dzięki modułowej konstrukcji aparatów i łatwości tworzenia zestawów, każdy fizjoterapeuta może dostosować zestaw Redcord do potrzeb terapii.

Nowoczesne urządzenia

DYNAWALK

Jest to podpórka czterokołowa, która została zaprojektowana wyłącznie do używania jako pomoc w zajęciu i utrzymaniu pozycji spionizowanej przez użytkownika, jak również w reedukacji chodu, w trakcie procesu rehabilitacji. Warto podkreślić, że DynaWalk w wersji standardowej posiada uprząż asekurującą pacjenta oraz niezależne hamulce na każdym z kół

Nowoczesne urządzenia

SCHODY DYNAMICZNE

Regulowane schody rehabilitacyjne

Umiejętność chodzenia po schodach jest kolejnym etapem rehabilitacji Pacjentów, których zdolność poruszania została utracona lub upośledzona w konsekwencji urazów lub schorzeń.

Dynamiczne schody pozwalają na stopniowanie trudności w zależności do umiejętności pacjenta, co pozytywnie wpływa na motywację i postępy terapii. Płynna regulacja wysokości każdego ze stopni schodów, stabilna konstrukcja i prosta obsługa za pomocą pilota zapewniają komfort zarówno pacjenta, jak i personelu.

Nowoczesne urządzenia

MIRROR BOX

Terapia lustrzana

“Terapia lustrzana” (ang. mirror box therapy) wykorzystuje odbicie lustrzane do stworzenia złudzenia, że niesprawna lub amputowana kończyna porusza się w taki sam sposób, jak sprawna.

Podczas terapii lustrzanej stosowanej po udarze pacjent siada przy stoliku. Obie ręce spoczywają na blacie, a pomiędzy nimi, na środku i wzdłuż linii rąk, ustawione jest lustro. Lustro uniemożliwia patrzenie na obie kończyny jednocześnie, pacjent może w danej chwili obserwować wyłącznie to, co dzieje się po jednej stronie lustra.

W tym przypadku, przy słabszej lewej ręce, pacjent obserwuje swoją prawą rękę, a lewa pozostaje zasłonięta. Lustro odbija obraz prawej ręki, tworząc złudzenie, że pacjent widzi obie kończyny. Wszelkie ruchy prawej ręki, odbite w lustrze, sprawiają wrażenie, że lewa ręka również się rusza.

Metoda terapii lustrzanej przynosi pacjentowi ulgę od bólu oraz przyczynia się do osiągnięcia większej sprawności.

Nowoczesne urządzenia

KULA QMED

Urządzenie do wibroterapii

Wibroterapia, zwana terapią wibracyjną, jest rodzajem masażu, który polega na oddziaływaniu na ciało za pomocą dokładnie obliczonych drgań mechanicznych. Efektywność tego rodzaju zabiegu polega na dobroczynnym wpływie drgań na mięśnie oraz układ nerwowy. Indywidualnie dopasowane parametry wibracji mogą dawać efekt leczniczy, relaksacyjny albo treningowy.

Nowoczesne urządzenia

WÓZKOWANNA

Sprzęt do utrzymania higieny leżącego podopiecznego
Wózkowanna hydrauliczna służąca do przewożenia pacjenta z łóżka pod prysznic, zapewniając pacjentowi komfort i bezpieczeństwo.

Nowoczesne urządzenia

KOLUMNA EASY CORE

Do ćwiczeń o zmiennym oporze Kolumna przyścienna Easy Core do ćwiczeń o zmiennym oporze dynamicznym. Ułatwia pracę w dysfunkcjach centralnego oraz obwodowego aparatu ruchu. Szczególnie dedykowana do ćwiczeń posturalnych w zespołach bólowych kręgosłupa.