Elektrostymulacja mięśni w procesie rehabilitacji po złamaniu kości udowej
Po złamaniu kości udowej pacjent może wrócić do pełnej sprawności, jednak pod warunkiem systematycznego udziału w rehabilitacji. Może się ona opierać o różne rodzaje ćwiczeń i terapii, a jednym z nowoczesnych narzędzi wspierających proces powrotu do zdrowia jest elektrostymulacja mięśni. Na czym ona polega i jakie daje korzyści osobie po udarze? Wyjaśniamy.
Na czym polega elektrostymulacja mięśni?
Elektrostymulacja mięśni EMS – Electrical Muscle Stimulation jest to metoda wykorzystująca prądy elektryczne do stymulacji skurczów mięśni, dzięki czemu poprawia się ich funkcja i przyspiesza regeneracja. Impulsy elektryczne są dostarczane do nich za pomocą elektrod umieszczonych na skórze, w obszarze docelowym, a prąd elektryczny wywołuje skurcze mięśniowe, które imitują naturalne impulsy przesyłane przez układ nerwowy. W przypadku rehabilitacji po złamaniu kości udowej technika ta stosowana jest przede wszystkim jako forma przeciwdziałania zanikowi mięśni, ponieważ stan długiego unieruchomienia kończyny po złamaniu prowadzi do ich osłabienia. Elektrostymulacja zaś pomaga utrzymać ich masę i siłę. Dzięki wywoływaniu skurczu mięśni, poprawie ulega również krążenie krwi, a to z kolei wspomaga regenerację tkanek i zapobiega powstawaniu obrzęków. Zastosowanie elektrostymulacji po złamaniu kości udowej przyspiesza również odbudowę mięśniową i ułatwia powrót do sprawności poprzez aktywowanie osłabionych mięśni.
Elektrostymulacja jest skuteczną metodą rehabilitacji, zawsze jednak lekarz z ośrodka Comfort Life musi ocenić, czy może zostać wykorzystana w rehabilitacji konkretnego pacjenta. Są też ogólne elektrostymulacja mięśni przeciwwskazania do tego typu zabiegów, a wśród nich ciąża, rozrusznik serca, nowotwory, zmiany skórne w miejscu mocowania elektrod, jak również ostre infekcje.
Jak przebiega elektrostymulacja w rehabilitacji po złamaniu kości udowej?
Przed rozpoczęciem rehabilitacji z wykorzystaniem elektrostymulacji ma miejsce indywidualna ocena stanu pacjenta przez fizjoterapeutę, ponieważ terapia musi być dostosowana do stopnia zaawansowania urazu, ale także poziomu bólu oraz możliwości pacjenta. Elektrostymulacja mięśni ułożenie elektrod następuje w odpowiednich miejscach na skórze, zazwyczaj w okolicach mięśni uda, a następnie ustawiane są parametry w postaci intensywności, częstotliwości oraz czasu trwania impulsów. Sesja zabiegowa trwa zazwyczaj od 10 do 30 minut i może być powtarzana kilka razy w tygodniu, w zależności od planu rehabilitacji. Często elektrostymulację łączy się z aktywnymi ćwiczeniami wykonywanymi przez pacjenta, maksymalizując w ten sposób efekty terapeutyczne. Dodatkowo, elektrostymulacja działa przeciwbólowo, a widoczna poprawa funkcji mięśni pozytywnie wpływa na motywację pacjenta do dalszej rehabilitacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Elektrostymulacja mięśni fizykoterapia to nowoczesna i skuteczna metoda wspomagająca rehabilitację po złamaniu kości udowej, dzięki której można zapobiegać zanikowi mięśni, poprawić krążenie krwi i przyspieszyć powrót do sprawności. Jednak kluczem do sukcesu jest tu po pierwsze odpowiednia kwalifikacja pacjenta do tego typu terapii, a po drugie – jej profesjonalne prowadzenie przez doświadczonego fizjoterapeutę. Z pewnością elektrostymulacja, jako element kompleksowej rehabilitacji, pozwala pacjentom szybciej odzyskać niezależność i komfort życia.
Adam Wisnik Osrodek Comfort life spełnił moje oczekiwania. Przyjechałem tu po endoprotezie biodra. Po 15 dniach wyszedłem bez kul na własnych nogach. Super opieka profesjionalna ekipa rechabilitujaca co nowoczesny sprzęt. Naprawde gorąca polecam Milena Magiera Wspaniala opieka, wspaniali ludzie z sercem, Tata PO rozleglym udarze stracil wladnosc prawej strony ciala, przebywal 4tyg, sa ogromne postepy, chodzi,chociaz podpiera sie lewa reka ale jest w stanie ustac o wlasnych silach, mowi wyrazniej, z mala pomocna ale moze zalatwic potrzeby fizjologiczne jestem przeogromnie wdzieczna calemu personelowi, super pielegniarki, 24/7 kontakt, super lekarze, no I Pani Ewelina, wspaniala osoba, jest kierownikiem oddzialu, byla dostepna nawet Po godzinach pracy, ogromnie dziekuje z calego serca ❤️I bardzo polecam Zupa Ogorek Bardzo profesjonalna i miła obsługa, skuteczne rehabilitacje i profesjonalny sprzęt. Super!!! Urszula Kobus Rehabilitacji i Pesonel Super Dziękuję i Pozdrawiam Piotr Kosmala Polecam, doskonali profesjonaliści. Jolanta Gugała Właśnie kończę 4 tygodniowy turnus rehabilitacyjny - choruje na SLA. Jestem zachwycona praca zespołu fizjoterapeutów pod kierownictwem Pani Eweliny Mordak. Świetnie pracują, wszyscy pacjenci są zaopiekowani, nie ma przestojów w ćwiczeniach. Byłam w wielu ośrodkach i nigdzie nie spotkałam się z takim profesjonalizmem w rehabilitacji jak tu. Gratuluję i wszystkim życzę wszystkiego najlepszego - oby tak dalej. Jolanta Gugała Damian Tępowski Bliska mi osoba korzystała z rehabilitacji w tym ośrodku i była bardzo zadowolona. Profesjonalna opieka, miła atmosfera i skuteczna terapia sprawiły, że szybko zauważyła poprawę. Serdecznie polecam! Jan Kuczko Polecam Ośrodek rehabilitacji. Moja żona po wielomiesięcznych pobytach w szpitalach obawiała się pobytu w ośrodku z dala od domu. Miłe przyjecie i dobra organizacja rehabilitacji sprzyjały zmianie podejścia i pozytywnemu nastawieni, co było bardzo ważne przy współpracy z rehabilitantami. Szczególne słowa uznania należą się Pani Joannie Cyran za organizację, reagowanie na zgłaszane prośby oraz osobiste podejście do pacjentów pełne empatii i zainteresowania ich potrzebami. Dobra opieka nad pacjentami wynikała nie tylko z rzetelnego wykonywania zadań, ale stanowi jej pasję i chęć zapewnienia miłej atmosfery oraz była przykładem dla personelu ośrodka. Przekonała się o tym moją wyrażając zadowolenie z pobytu i podziękowania.
Co mówią o nas nasi Pacjenci?
Zachęcamy także do zapoznania się z historiami naszych Pacjentów Historie pacjentów – Comfort Life



