Na czym polega mikropolaryzacja mózgu i jak może pomóc osobom po udarze?
Mikropolaryzacja mózgu określana też jako tDCS czyli transcranial Direct Current Stimulation to nieinwazyjna metoda stymulacji mózgu, wykorzystywana w rehabilitacji neurologicznej, także u pacjentów po udarze mózgu. Opiera się na działaniu słabego prądu elektrycznego o niskim natężeniu, który wpływa na aktywność neuronalną, wspomagając w ten sposób procesy regeneracji i neuroplastyczności. Dzięki swojej skuteczności, jak i bezpieczeństwu mikropolaryzacja mózgu jest coraz częściej stosowana w formie uzupełnienia standardowej terapii przy leczeniu skutków udaru.
Na czym polega mikropolaryzacja mózgu?
Mikropolaryzacja mózgu metodą tDCS wykorzystuje stały prąd elektryczny o niewielkim natężeniu (maksymalnie 2 mA) do stymulowania wybranych obszarów kory mózgowej, za pomocą elektrod umieszczonych na powierzchni skóry głowy. Zabieg odbywa się przy użyciu specjalistycznego urządzenia, a elektrody są umieszczane zgodnie z indywidualnym schematem stymulacji, dostosowanym do potrzeb danego pacjenta. Mikropolaryzacja mózgu sprzęt wykorzystuje prąd anodowy czyli stymulujący zwiększanie pobudliwości neuronów, ułatwiając ich aktywację i sprzyjając procesom uczenia się i adaptacji. Z kolei prąd katodowy czyli hamujący zmniejsza pobudliwość neuronów, a to pozwala na wygaszenie nadmiernej aktywności patologicznej, występującej m.in. w przypadku spastyczności. Tak czy inaczej efekt terapeutyczny osiąga się poprzez wpływ na neuroplastyczność, a więc zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń nerwowych i reorganizacji funkcji w odpowiedzi na uszkodzenia poszczególnych obszarów mózgu.
W jaki sposób mikropolaryzacja mózgu pomaga osobom po udarze?
Udar mózgu uszkadza neurony i powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, co może powodować niedowład kończyn, zaburzenia mowy, problemy z koordynacją ruchową, zaburzenia poznawcze, a także problemy ze wzrokiem i pamięcią. Dzięki zastosowaniu mikropolaryzacji mózgu, pobudzana jest aktywność neuronów w zdrowych obszarach mózgu tak, aby mogły one przejąć funkcje uszkodzonych struktur. Ułatwia także tworzenie nowych połączeń neuronalnych, a poprzez hamowanie nadmiernej aktywności w obszarach odpowiedzialnych za napięcie mięśniowe redukuje spastyczność. Mikropolaryzacja mózgu efekty to również poprawa koordynacji ruchowej zwiększając kontrolę nad mięśniami. Wzmocnieniu ulegają również funkcje poznawcze, w szczególności pamięć i koncentracja. Kolejną możliwością, jaką daje mikropolaryzacja jest przywracanie zdolności mowy w afazji poprzez aktywację ośrodków Broki i Wernickego, które odpowiadają za produkcję i rozumienie języka.
Jakie są wskazania do mikropolaryzacji mózgu po udarze, a kiedy nie należy jej stosować?
Mikropolaryzacja mózgu znajduje zastosowanie w rehabilitacji pacjentów zarówno po udarze niedokrwiennym, jak i krwotocznym, pobudzając aktywność neuronów i poprawiając funkcje motoryczne i poznawcze oraz wspierając procesy regeneracji uszkodzonych struktur mózgowych. Jest także skutecznym narzędziem wspierającym terapię afazji, wpływając na poprawę zdolności komunikacyjnych i płynności mowy. Poprawia również koordynację i siłę mięśniową u pacjentów z niedowładem kończyn, a w przypadku spastyczności wspomaga rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni. Zabieg ten stosuje się także u pacjentów z zaburzeniami pamięci i koncentracji, dla poprawy ich funkcji poznawczych.
Chociaż jest to procedura nieinwazyjna i bezpieczna, to jednak występują pewne mikropolaryzacja mózgu przeciwwskazania do jej stosowania, a w szczególności przeciwwskazana jest mikropolaryzacja mózgu a padaczka, obecność metalowych implantów w czaszce, rozrusznik serca, ostre infekcje i stany zapalne, jak również nowotwory mózgu.
Mikropolaryzacja mózgu jest więc skuteczną i bezpieczną metodą wspomagania rehabilitacji po udarze mózgu dzięki stymulowaniu neuroplastyczności i aktywności neuronalnej. Wspomaga regenerację uszkodzonych struktur mózgowych, poprawia funkcje ruchowe, poznawcze i językowe, a jako uzupełnienie kompleksowej rehabilitacji neurologicznej, znacząco zwiększa szanse pacjenta na odzyskanie sprawności, a tym samym poprawę jakości jego życia.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Adam Wisnik Osrodek Comfort life spełnił moje oczekiwania. Przyjechałem tu po endoprotezie biodra. Po 15 dniach wyszedłem bez kul na własnych nogach. Super opieka profesjionalna ekipa rechabilitujaca co nowoczesny sprzęt. Naprawde gorąca polecam Milena Magiera Wspaniala opieka, wspaniali ludzie z sercem, Tata PO rozleglym udarze stracil wladnosc prawej strony ciala, przebywal 4tyg, sa ogromne postepy, chodzi,chociaz podpiera sie lewa reka ale jest w stanie ustac o wlasnych silach, mowi wyrazniej, z mala pomocna ale moze zalatwic potrzeby fizjologiczne jestem przeogromnie wdzieczna calemu personelowi, super pielegniarki, 24/7 kontakt, super lekarze, no I Pani Ewelina, wspaniala osoba, jest kierownikiem oddzialu, byla dostepna nawet Po godzinach pracy, ogromnie dziekuje z calego serca ❤️I bardzo polecam Zupa Ogorek Bardzo profesjonalna i miła obsługa, skuteczne rehabilitacje i profesjonalny sprzęt. Super!!! Urszula Kobus Rehabilitacji i Pesonel Super Dziękuję i Pozdrawiam Piotr Kosmala Polecam, doskonali profesjonaliści. Jolanta Gugała Właśnie kończę 4 tygodniowy turnus rehabilitacyjny - choruje na SLA. Jestem zachwycona praca zespołu fizjoterapeutów pod kierownictwem Pani Eweliny Mordak. Świetnie pracują, wszyscy pacjenci są zaopiekowani, nie ma przestojów w ćwiczeniach. Byłam w wielu ośrodkach i nigdzie nie spotkałam się z takim profesjonalizmem w rehabilitacji jak tu. Gratuluję i wszystkim życzę wszystkiego najlepszego - oby tak dalej. Jolanta Gugała Damian Tępowski Bliska mi osoba korzystała z rehabilitacji w tym ośrodku i była bardzo zadowolona. Profesjonalna opieka, miła atmosfera i skuteczna terapia sprawiły, że szybko zauważyła poprawę. Serdecznie polecam! Jan Kuczko Polecam Ośrodek rehabilitacji. Moja żona po wielomiesięcznych pobytach w szpitalach obawiała się pobytu w ośrodku z dala od domu. Miłe przyjecie i dobra organizacja rehabilitacji sprzyjały zmianie podejścia i pozytywnemu nastawieni, co było bardzo ważne przy współpracy z rehabilitantami. Szczególne słowa uznania należą się Pani Joannie Cyran za organizację, reagowanie na zgłaszane prośby oraz osobiste podejście do pacjentów pełne empatii i zainteresowania ich potrzebami. Dobra opieka nad pacjentami wynikała nie tylko z rzetelnego wykonywania zadań, ale stanowi jej pasję i chęć zapewnienia miłej atmosfery oraz była przykładem dla personelu ośrodka. Przekonała się o tym moją wyrażając zadowolenie z pobytu i podziękowania.
Co mówią o nas nasi Pacjenci?
Zachęcamy także do zapoznania się z historiami naszych Pacjentów Historie pacjentów – Comfort Life



