Rehabilitacja zaburzeń mowy po udarze mózgu: skuteczne ćwiczenia i techniki wspomagające
Udar mózgu, będący jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń mowy, może prowadzić do różnego typu trudności w komunikacji i artykulacji, przyjmując różne formy, jak afazja czyli zaburzenia językowe, dyzartria czyli zaburzenia artykulacji lub apraksja mowy czyli trudności w koordynacji ruchów narządów mowy. Rehabilitacja neurologopedyczna odgrywa kluczową rolę w odzyskaniu zdolności komunikacyjnych i poprawie jakości życia pacjentów po udarze, bez względu na to, jakim typem zaburzeń mowy zostali dotknięci.
Rodzaje zaburzeń mowy po udarze i ich objawy
Najczęściej występujące zaburzenie mowy po udarze to afazja czyli zaburzenie językowe wynikające z uszkodzenia ośrodków mowy w lewej półkuli mózgu. W ramach tego zaburzenia wyróżniono kilka jego typów, w zależności od tego, czy zaburzone zostało samo mówienie, czy rozumienie mowy, nazywanie przedmiotów czy sen wypowiedzi mimo zachowania jej płynności.
Z kolei zaburzeniem artykulacji wskutek uszkodzenia struktur nerwowych odpowiedzialnych za kontrolę mięśni artykulacyjnych jest dyzartria objawiająca się niewyraźną, powolną i cichą mową. Analogicznie, jak afazja mowy, także dyzartria nie jest zaburzeniem jednolitym i wyróżnia się kilka jej rodzajów. Można mieć do czynienia z dyzartrią spastyczną, kiedy mowa jest powolna, głos monotonny i wyczuwalne jest napięcie w mowie. Z kolei dyzartria ataktyczna oznacza zaburzoną koordynację ruchową, która powoduje niewyraźną i nieregularną artykulację, natomiast dyzartria hipokinetyczna przejawia się w postaci cichej i niewyraźnej mowy.
Wymieniając zaburzenia mowy powstałe w wyniku udaru mózgu należy także wspomnieć o apraksji mowy czyli zaburzeniu w programowaniu ruchów narządów artykulacyjnych. Oznacza to, że pacjent wie, co chce powiedzieć, ale ma trudności z ułożeniem aparatu mowy we właściwy sposób.
Jakie są skuteczne metody rehabilitacji zaburzeń mowy?
Rehabilitacja zaburzeń mowy po udarze musi być dostosowana nie tylko do rodzaju zaburzenia, ale również do stopnia jego nasilenia, obejmując różne podejścia terapeutyczne, szeroką gamę ćwiczeń oraz nowoczesne technologie, które stojąc na pograniczu techniki i medycyny w doskonały sposób wspierają powrót pacjenta do sprawności komunikacyjnej. Podstawą rehabilitacji w przypadku takich następstw udaru, jak zaburzenia mowy po udarze jest terapia logopedyczna, która opiera się o różne kategorie ćwiczeń:
- artykulacyjne, poprawiające ruchomość oraz precyzję narządów mowy, czyli języka, warg i podniebienia,
- oddechowe i fonacyjne, wspomagające kontrolę nad głosem i wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za fonację,
- rozumienia mowy – np. poprzez identyfikację obrazków czy wykonywanie poleceń,
- na płynność mowy polegające np. na powtarzaniu wyrazów i rytmizacji mowy,
- trening czytania i pisania czyli stopniowe przywracanie umiejętności komunikacyjnych.
W ramach terapii mowy po udarze, w szczególności w przypadku ciężkich zaburzeń, stosuje się także alternatywne metody porozumiewania się, które będą pacjentowi ułatwiały codzienne funkcjonowanie w życiu codziennym oraz w społeczeństwie. Wśród takich metod wskazać należy tablice komunikacyjne z obrazkami i symbolami, komunikatory elektroniczne oraz aplikacje wspomagające mowę.
Ważne miejsce w rehabilitacji mowy zajmują także terapia zajęciowa oraz funkcjonalna, które wspierają pacjenta w wykorzystywaniu języka w codziennych sytuacjach takich, jak zakupy czy rozmowy telefoniczne oraz uczą go strategii kompensacyjnych, m.in. w postaci gestykulacji czy pisania.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Jakie są szanse na powrót do sprawności komunikacyjnej po udarze mózgu?
Rokowania pacjentów, u których wystąpiły zaburzenia mowy po udarze mózgu, zależą od wielu czynników. Ważna jest tu kwestia rozległości uszkodzenia mózgu – im jest ono większe, tym trudniejsza będzie rehabilitacja zmierzająca do przywrócenia sprawności porozumiewania się. Wiele zależy także od typu zaburzenia – np. afazja anomiczna rokuje lepiej niż afazja globalna. Liczy się także wiek pacjenta, ponieważ im młodsza osoba, tym lepsza neuroplastyczność mózgu. Należy również pamiętać, że czas podjęcia rehabilitacji także wpływa na rokowania , a wczesna terapia zwiększa szanse na poprawę. I jeszcze jeden niezwykle istotny czynnik – motywacja pacjenta i wsparcie bliskich stanowią klucz dla sukcesu terapii.
Niektórzy pacjenci odzyskują mowę niemal całkowicie, inni mogą wymagać długotrwałej terapii i alternatywnych metod komunikacji. Najważniejsze jest jednak regularne podejmowanie terapii i cierpliwość w dążeniu do poprawy.
Adam Wisnik Osrodek Comfort life spełnił moje oczekiwania. Przyjechałem tu po endoprotezie biodra. Po 15 dniach wyszedłem bez kul na własnych nogach. Super opieka profesjionalna ekipa rechabilitujaca co nowoczesny sprzęt. Naprawde gorąca polecam Milena Magiera Wspaniala opieka, wspaniali ludzie z sercem, Tata PO rozleglym udarze stracil wladnosc prawej strony ciala, przebywal 4tyg, sa ogromne postepy, chodzi,chociaz podpiera sie lewa reka ale jest w stanie ustac o wlasnych silach, mowi wyrazniej, z mala pomocna ale moze zalatwic potrzeby fizjologiczne jestem przeogromnie wdzieczna calemu personelowi, super pielegniarki, 24/7 kontakt, super lekarze, no I Pani Ewelina, wspaniala osoba, jest kierownikiem oddzialu, byla dostepna nawet Po godzinach pracy, ogromnie dziekuje z calego serca ❤️I bardzo polecam Zupa Ogorek Bardzo profesjonalna i miła obsługa, skuteczne rehabilitacje i profesjonalny sprzęt. Super!!! Urszula Kobus Rehabilitacji i Pesonel Super Dziękuję i Pozdrawiam Piotr Kosmala Polecam, doskonali profesjonaliści. Jolanta Gugała Właśnie kończę 4 tygodniowy turnus rehabilitacyjny - choruje na SLA. Jestem zachwycona praca zespołu fizjoterapeutów pod kierownictwem Pani Eweliny Mordak. Świetnie pracują, wszyscy pacjenci są zaopiekowani, nie ma przestojów w ćwiczeniach. Byłam w wielu ośrodkach i nigdzie nie spotkałam się z takim profesjonalizmem w rehabilitacji jak tu. Gratuluję i wszystkim życzę wszystkiego najlepszego - oby tak dalej. Jolanta Gugała Damian Tępowski Bliska mi osoba korzystała z rehabilitacji w tym ośrodku i była bardzo zadowolona. Profesjonalna opieka, miła atmosfera i skuteczna terapia sprawiły, że szybko zauważyła poprawę. Serdecznie polecam! Jan Kuczko Polecam Ośrodek rehabilitacji. Moja żona po wielomiesięcznych pobytach w szpitalach obawiała się pobytu w ośrodku z dala od domu. Miłe przyjecie i dobra organizacja rehabilitacji sprzyjały zmianie podejścia i pozytywnemu nastawieni, co było bardzo ważne przy współpracy z rehabilitantami. Szczególne słowa uznania należą się Pani Joannie Cyran za organizację, reagowanie na zgłaszane prośby oraz osobiste podejście do pacjentów pełne empatii i zainteresowania ich potrzebami. Dobra opieka nad pacjentami wynikała nie tylko z rzetelnego wykonywania zadań, ale stanowi jej pasję i chęć zapewnienia miłej atmosfery oraz była przykładem dla personelu ośrodka. Przekonała się o tym moją wyrażając zadowolenie z pobytu i podziękowania.
Co mówią o nas nasi Pacjenci?
Zachęcamy także do zapoznania się z historiami naszych Pacjentów Historie pacjentów – Comfort Life



