Złamanie kości udowej – ile trwa leczenie
Złamanie kości udowej jest jednym z najcięższych, a do tego jednym z najbardziej bolesnych urazów układu kostnego. Ze względu na charakter tej kości, w szczególności zaś jej długość, masywność oraz funkcję, jej złamanie wymaga skomplikowanego leczenia i długotrwałej rehabilitacji. Poniżej informacje o ty, jak wygląda proces leczenia złamania kości udowej, ile czasu może zająć powrót do pełnej sprawności oraz jakie metody terapeutyczne stosuje się w takich przypadkach?
Czym charakteryzuje się złamanie kości udowej?
Kość udowa to najdłuższa, a przy tym najsilniejsza kość w ludzkim ciele, stanowiąca istotny element układu ruchu. Zlokalizowana jest w udzie, łącząc miednicę z kością piszczelową, a jej złamania najczęściej wynikają z potężnych urazów, o dużej sile, takich jak wypadki komunikacyjne, upadków, szczególnie u osób starszych cierpiących na osteoporozę, a także wskutek przeciążeń wysiłkowych. Kość udową można złamać w różnych miejscach. W grupie osób starszych najczęściej występuje złamanie szyjki kości udowej, które może wymagać protezoplastyki. W efekcie silnego urazu natomiast może dojść do urazu, jakim jest złamanie trzonu kości udowej. Z kolei złamanie nadkłykciowe dotyczy dolnej części kości udowej, w pobliżu kolana, natomiast jeśli kość ulega złamaniu w wielu miejscach, na wiele fragmentów to mówimy o złamaniu wieloodłamowym, które najczęściej wymaga zastosowania zaawansowanych metod chirurgicznych.
Na czym polega leczenie złamania kości udowej?
Proces leczenia przy złamaniu tej kości obejmuje pierwszą pomoc, leczenie operacyjne i rehabilitację. Dokładne działania w ramach każdej z faz zależą od rodzaju złamania, wieku pacjenta, jak również jego ogólnego stanu zdrowia. Pierwsze czynności w przypadku złamania kości udowej powinny prowadzić do unieruchomienia uszkodzonej kończyny za pomocą szyn bądź innego typu stabilizatorów tak, aby zapobiec przemieszczaniu się fragmentów kości. Istotne jest także zminimalizowanie bólu pacjenta poprzez podanie mu leków, a następnie przetransportowanie go do szpitala, ponieważ złamanie tej kości wymaga pilnej interwencji medycznej. Tym bardziej, że w większości przypadków wymusza złamanie kości udowej leczenie operacyjne, a stosowane metody chirurgiczne to zespolenie śrubami lub płytami w przypadku prostych złamań trzonu, wprowadzenie metalowego gwoździa wewnątrz kości, który stabilizuje jej odłamy, jak również wstawienie proteza stawu biodrowego, stosowane w przypadku złamania szyjki kości udowej, szczególnie u osób starszych, gdy regeneracja kości jest utrudniona. Przy złamaniach wieloodłamowych lub otwartych wykorzystywane są stabilizatory zewnętrzne.
Kluczową rolę po operacyjnym zespoleniu kości bądź wstawieniu endoprotezy odgrywa rehabilitacja po złamaniu kości udowej, bo jedynie dzięki niej jest możliwość powrotu do sprawności. W jej ramach wyróżnia się wczesną fazę, która ma miejsce już kilka dni po operacji i jej celem jest zapobieganie powikłaniom, w szczególności zrostom i zakrzepicy. Tu najczęściej są stosowane ćwiczenia bierne. Właściwa fizjoterapia rozpoczyna się zaraz po tym, jak lekarz prowadzący wyrazi na nią zgodę, uwzględniając ogólny stan pacjent i poziom jego sprawności sprzed urazu. Ta forma rehabilitacji jest skupiona na odbudowie siły mięśniowej, poprawie zakresu ruchu oraz reedukacji chodu. Natomiast wspomagająco, w szczególności pod kątem regeneracji tkanek i łagodzenia bólu, można stosować hydroterapię oraz masaże. Niewątpliwie to rehabilitacja jest kluczem do sukcesu, a w przypadku stanu po złamaniu kości udowej, może być procesem długotrwałym, a przede wszystkim wymagającym współpracy ze strony pacjenta i jego zaangażowania. Ogólnie mówiąc, celem rehabilitacji jest przywrócenie pełnej funkcji kończyny, zapobieganie powikłaniom, a także poprawa jakości życia pacjenta.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Ile trwa leczenie złamania kości udowej i jakie mogą być powikłania tego urazu?
Nie można jednoznacznie określić, złamanie kości udowej ile trwa leczenie, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna u każdego pacjenta i uwarunkowana działaniem wielu różnych czynników, jak rodzaj złamania, wiek pacjenta i jego stan zdrowia, a także przebieg i intensywność rehabilitacji. Szacunkowo, proces regeneracji kości trwa od trzech do sześciu miesięcy, przy czym następuje on szybciej u młodszych pacjentów, a u osób starszych, z zaawansowaną osteoporozą, może trwać znacznie dłużej. W przypadku prostych złamań, rehabilitacja może potrwać od pół roku do roku, natomiast gdy złamanie jest skomplikowane, to może ona trwać jeszcze dłużej. Natomiast sam czas hospitalizacji to zazwyczaj kilka dni do kilku tygodni.
Wiele zależy także od tego czy pojawią się powikłania w trakcie leczenia i rehabilitacji, a jeśli tak, to jakiego rodzaju. Może m.in. dojść do braku zrostu kostnego, szczególnie w złamaniach szyjki kości udowej. Po operacji, zwłaszcza w przypadku złamań otwartych mogą też pojawić się infekcje, a problemy z ruchomością stawu mogą wymagać dodatkowej rehabilitacji, a czasem nawet kolejnej operacji. Poważnym powikłaniem, które może nawet zagrażać życiu pacjenta jest natomiast zatorowość płucna i zakrzepica wynikające z ograniczenia ruchomości po urazie.
Złamanie kości udowej leczenie i rehabilitacja to kluczowe elementy powrotu pacjenta do zdrowia i sprawności, przy czym proces ten może trwać wiele miesięcy. Dla sukcesu terapii po takim urazie ważna jest szybka interwencja medyczna, następnie odpowiednio dobrane metody leczenia oraz konsekwentna, regularna rehabilitacja. Dopiero wszystkie te aspekty razem wzięte pozwolą pacjentowi odzyskać sprawność i uniknąć powikłań.
MartaTata przebywał w ośrodku w okresie letnim po złamaniu kości udowej. Przyjechał karetką jako pacjent leżący, a po rehabilitacji wyszedł o własnych siłach. Tata był bardzo zadowolony z rehabilitacji oraz opieki, którą zapewniono mu w ośrodku, a jest dość wymagającym pacjentem ;) podziękowania dla całego zespołu rehabilitacji, opiekunek oraz p. Eweliny która świetnie dbała o wszystkie formalności w trakcie pobytu. PozdrawiamyMaciej KowalczykRewelacja. Pobyt zakończony pełnym powrotem do zdrowia i chodzenia. Dziękuję Pani Ewelinie i całemu personelowi.Iwona DmowskaMój tata w Comfort Life przebywa od kilku miesięcy. Rehabilitacja przynosi efekty powolne ze względu na wiek i ciężki stan w jakim tam trafił. Jestem pod wrażeniem zaangażowania pracowników tego ośrodka w proces powrotu do zdrowia taty. Szczególnie chciałam podziękować pani Ewelinie Mordak za chęć pomocy w każdej sytuacji i o każdej porze🙏 Dziekuję bardzo Wszystkim osobom tam pracującym za ich trud, cierpliwość i wszytko z uśmiechem na twarzy :)))jorgh77Wspaniały ośrodek. Doskonała opieka i doświadczony personelMaciej AdamczewskiSuper Super dobrze tu blo być i wracać do zdrowia!!! Zespół na 5 +Kasek 2001Dziękujęmy bardzo, tata wraca do domu o własnych siłach.Opieka i rehabilitacja profesjonalna- wszystko super. PolecamMarzenaJesteśmy bardzo zadowoleni z opieki nad Mama - po złamaniu nogi. Polecamy wszystkim ośrodek, a przede wszystkim rehabilitacjęIwona MMoja Siostra jest od 5 tygodni na turnusie rehabilitacyjnym po udarze mózgu - jestem szczęśliwa, że zakwalifikowała się do tego ośrodka. Już widzę pierwsze efekty! W dniu przyjazdu na skutek udaru nie mówiła, a dzięki zabiegowi mikropolaryzacji i dobrej terapii neurologicznej zaczęła już wypowiadać pierwsze słowa 🥹 Bardzo dziękujemy całemu personelowi ośrodka: fizjoterapeutom, logopedom, pielęgniarkom i paniom opiekunkom za tak wspaniałą opiekę nad siostrą - wierzymy w to, że będzie jeszcze lepiej i siostra wróci do zdrowia sprzed udaru ❤️Jaśnie Pani Anna Be.Nasz syn trafił tu po wypadku motocyklowym. Powrót sprawności stał pod znakiem zapytania. Po 3 miesiącach chłopak porusza się samodzielnie przy pomocy kul, dążąc dalej do ich odstawienia. Wyposażenie, opieka oraz oferowane usługi są na wysokim poziomie. Jeśli ktoś szuka zaufanego miejsca pomagającego w powrocie do zdrowia, to zdecydowanie tutaj!Agnieszka EppelPolecam opiekę w Comfort Life. Jest to szczególne miejsce w którym pacjent może czuć się zaopiekowany i bezpieczny. Profesjonalny personel, świetny sprzęt i super obsługa obiektu zapewnią bardzo komfortowe i zdrowotne turnusy dla pacjentów. Rehabilitanci są wysoko wyszkoleni i naprawdę wiedza co robią i jak mogą pomóc wrócić do sprawności. Sama korzystałam że wsparcia rehabilitacyjnego i szczerze polecam.
Co mówią o nas nasi Pacjenci?
Zachęcamy także do zapoznania się z historiami naszych Pacjentów Historie pacjentów – Comfort Life