Znaczenie kinezyterapii w rehabilitacji po złamaniu kości udowej
Kinezyterapia czyli terapia ruchem w ramach rehabilitacji po złamaniu kości udowej wspiera pacjenta w odbudowie jego sprawności ruchowej. Jest to jedna z gałęzi fizjoterapii, która jako główny środek terapeutyczny wykorzystuje ruch. Celem jest tu przywrócenie pełnej funkcjonalności układu ruchu dzięki wzmacnianiu mięśni, poprawie zakresu ruchu w stawach oraz odbudowie koordynacji i równowagi. Zatem kinezyterapia co to? W ramach tej metody fizjoterapeuta dobiera pacjentowi odpowiednie typy ćwiczeń spośród ich trzech zasadniczych grup – ćwiczeń aktywnych, które pacjent wykonuje samodzielnie, ćwiczeń biernych, w których ruch jest wykonywany przez fizjoterapeutę oraz ćwiczeń wspomaganych, gdzie pacjent wykonuje ruch przy wsparciu specjalisty lub urządzeń rehabilitacyjnych.
Dlaczego warto stosować kinezyterapię w rehabilitacji po złamaniu kości udowej?
Kość udowa jako największa i najsilniejsza kość w ciele człowieka, ulegając złamaniu, wymaga długotrwałej rehabilitacji, a kinezyterapia odgrywa w tym procesie ważną rolę. Cele kinezyterapii to przede wszystkim zapobieganie zanikowi mięśni, do którego może dojść wskutek długotrwałego unieruchomienia kończyny – terapia ruchem pomaga w ich aktywizacji, co zapobiega dalszemu osłabieniu i umożliwia ich stopniowe wzmocnienie. Po dłuższym okresie unieruchomienia ograniczeniu ulega także ruchomość w stawie biodrowym oraz sąsiadujących stawach, a ćwiczenia kinezyterapeutyczne wspierają stopniowe zwiększanie tego zakresu, poprawiając dzięki temu funkcjonalność kończyny. Dodatkowo ruch stymuluje krążenie krwi, a to z kolei jest niezwykle istotne dla regeneracji kości i tkanek miękkich, ponieważ lepsze ukrwienie przyspiesza procesy gojenia i zmniejsza ryzyko powstawania obrzęków.
Kolejna ważna zaleta stosowania kinezyterapii w ramach rehabilitacji po złamaniu kości udowej to wsparcie w przywróceniu funkcji chodu, ponieważ po złamaniu tej kości często dochodzi do zaburzeń w mechanice chodu. Kinezyterapia umożliwia zaś stopniowe wdrażanie odpowiednich wzorców ruchowych, przywracających pacjentowi prawidłową technikę chodzenia. Dodatkowo ruch w ramach kinezyterapii zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań po złamaniu, które mogą być następstwem braku aktywności ruchowej, a w szczególności zakrzepów i przykurczy, ale również utrwalenia niewłaściwych wzorców ruchowych.
Jak przebiega kinezyterapia po złamaniu kości udowej?
Kinezyterapia rodzaje ćwiczeń są zróżnicowane pod względem ich zakresu i typu, w zależności od fazy rehabilitacji pacjenta. Na początku, kiedy noga jest jeszcze unieruchomiona, terapia koncentruje się na wykonywanych przez fizjoterapeutę ćwiczeniach biernych oraz izometrycznych, polegających na napinaniu mięśni, bez wykonywania ruchu, nadal jednak zapobiegając ich zanikowi.
Po zakończeniu unieruchomienia, gdy tylko lekarz wyrazi zgodę, rehabilitacja pacjenta przez specjalistów Comfort Life, z wykorzystaniem kinezyterapii wchodzi w kolejny etap, w ramach którego pacjent wykonuje najpierw ćwiczenia wspomagane, które wraz z postępem rehabilitacji stopniowo przechodzą w ćwiczenia aktywne. Jest to etap odbudowy siły mięśniowej oraz zakresu ruchu w stawie biodrowym.
Natomiast w zaawansowanej fazie rehabilitacji wprowadzany jest trening funkcjonalny, oparty na ćwiczeniach odzwierciedlających codzienne aktywności. Zatem pacjent uczy się ponownie prawidłowego chodzenia, wchodzenia po schodach czy wykonywania innych czynności wymagających koordynację ruchową.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami
Dlaczego warto stosować kinezyterapię u pacjentów po złamaniu kości udowej?
Terapia ruchem pozwala na skrócenie czasu powrotu do zdrowia, ponieważ regularne wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń znacznie przyspiesza proces regeneracji. Poza tym kinezyterapia umożliwia pacjentowi szybszy powrót do samodzielności w codziennym funkcjonowaniu, a przywrócenie pełnej sprawności fizycznej wpływa pozytywnie na komfort życia i samopoczucie pacjenta. Dodatkowo, wzmocnione mięśnie i poprawiona mechanika ruchu redukują ryzyko kolejnych urazów kości udowej.
Zatem kinezyterapia to element rehabilitacji, który pomaga pacjentom po złamaniu kości udowej w szybszym odzyskaniu sprawności i powrocie do codziennych aktywności. Odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia szybciej przywracają choremu sprawność, ale także pomagają przeciwdziałać powikłaniom związanym z unieruchomieniem oraz poprawić jakość życia, pod warunkiem jednak, że kinezyterapia, jak i cała rehabilitacja będzie regularna oraz oparta na indywidualnym podejściu i współpracy z doświadczonym fizjoterapeutą. Co ważne, terapia ruchem nie tylko wspiera regenerację fizyczną, ale także pomaga pacjentom odzyskać pewność siebie i motywację do dalszego działania.
Adam Wisnik Osrodek Comfort life spełnił moje oczekiwania. Przyjechałem tu po endoprotezie biodra. Po 15 dniach wyszedłem bez kul na własnych nogach. Super opieka profesjionalna ekipa rechabilitujaca co nowoczesny sprzęt. Naprawde gorąca polecam Milena Magiera Wspaniala opieka, wspaniali ludzie z sercem, Tata PO rozleglym udarze stracil wladnosc prawej strony ciala, przebywal 4tyg, sa ogromne postepy, chodzi,chociaz podpiera sie lewa reka ale jest w stanie ustac o wlasnych silach, mowi wyrazniej, z mala pomocna ale moze zalatwic potrzeby fizjologiczne jestem przeogromnie wdzieczna calemu personelowi, super pielegniarki, 24/7 kontakt, super lekarze, no I Pani Ewelina, wspaniala osoba, jest kierownikiem oddzialu, byla dostepna nawet Po godzinach pracy, ogromnie dziekuje z calego serca ❤️I bardzo polecam Zupa Ogorek Bardzo profesjonalna i miła obsługa, skuteczne rehabilitacje i profesjonalny sprzęt. Super!!! Urszula Kobus Rehabilitacji i Pesonel Super Dziękuję i Pozdrawiam Piotr Kosmala Polecam, doskonali profesjonaliści. Jolanta Gugała Właśnie kończę 4 tygodniowy turnus rehabilitacyjny - choruje na SLA. Jestem zachwycona praca zespołu fizjoterapeutów pod kierownictwem Pani Eweliny Mordak. Świetnie pracują, wszyscy pacjenci są zaopiekowani, nie ma przestojów w ćwiczeniach. Byłam w wielu ośrodkach i nigdzie nie spotkałam się z takim profesjonalizmem w rehabilitacji jak tu. Gratuluję i wszystkim życzę wszystkiego najlepszego - oby tak dalej. Jolanta Gugała Damian Tępowski Bliska mi osoba korzystała z rehabilitacji w tym ośrodku i była bardzo zadowolona. Profesjonalna opieka, miła atmosfera i skuteczna terapia sprawiły, że szybko zauważyła poprawę. Serdecznie polecam! Jan Kuczko Polecam Ośrodek rehabilitacji. Moja żona po wielomiesięcznych pobytach w szpitalach obawiała się pobytu w ośrodku z dala od domu. Miłe przyjecie i dobra organizacja rehabilitacji sprzyjały zmianie podejścia i pozytywnemu nastawieni, co było bardzo ważne przy współpracy z rehabilitantami. Szczególne słowa uznania należą się Pani Joannie Cyran za organizację, reagowanie na zgłaszane prośby oraz osobiste podejście do pacjentów pełne empatii i zainteresowania ich potrzebami. Dobra opieka nad pacjentami wynikała nie tylko z rzetelnego wykonywania zadań, ale stanowi jej pasję i chęć zapewnienia miłej atmosfery oraz była przykładem dla personelu ośrodka. Przekonała się o tym moją wyrażając zadowolenie z pobytu i podziękowania.
Co mówią o nas nasi Pacjenci?
Zachęcamy także do zapoznania się z historiami naszych Pacjentów Historie pacjentów – Comfort Life



